Jak rozpocząć naukę tańca?


Taniec stał się popularny, dla wielu osób jest sposobem na życie. W telewizji pojawiają się kolejne edycje programów tanecznych, które powodują, że mamy większą świadomość taneczną i chętniej sami próbujemy się nauczyć.

Kiedy pierwszy raz trafiłam do Szkoły Tańca miałam wiele pytań i wątpliwości. To naturalne - decyzja o wyborze zajęć, instruktora, szkoły wcale nie jest łatwa. Wystarczy spojrzeć na ilość dostępnych technik w grafiku, aby dostać małego zawrotu głowy.

Dlatego też postanowiłam pomóc innym i zebrać odpowiedzi na najważniejsze pytanie dla początkujących.

Chcę tańczyć – to już wiem. Tylko jak zacząć? Zaczęłam pytać w szkołach o szczegóły, które z każdą chwilą stawały się dla mnie coraz bardziej zrozumiałe. Wybór szkoły tańca oraz techniki coraz bardziej klarowny. Co tańczę dziś? Zdradzę na końcu :)

Może to banalne, ale zaczęło się od wątpliwości: Nigdy nie uczyłam się tańczyć, nic nie umiem. Czy mogę przyjść na zajęcia?

Oczywiście! Przecież właśnie o to chodzi, aby się nauczyć tańczyć nawet, jeżeli nigdy nie miało się z tym styczności. Kiedyś musi być ten pierwszy raz! Osoby początkujące rozpoczynają kurs na poziomie początkującym, na którym wszystko jest tłumaczone od podstaw. Jednym słowem - nie ma się czego obawiać :)

Jaki taniec, technikę wybrać na początek?

Wiele zależy od charakteru, oczekiwań i wieku. Osoby młode (zarówno ciałem jak i duchem) wybierają techniki streetowe typu Hip Hop, House, Dancehall, Break Dance, Reggaeton, Street Dance. Na tych zajęciach tańczy się do najnowszej muzyki, można poznać między innymi choreografie i układy znane z wielu popularnych teledysków.

Jeżeli szukamy czegoś bardziej spokojnego, lirycznego, co kładzie przy okazji nacisk na rozciąganie ciała – najlepszy wybór to Taniec Współczesny, Jazz, Modern Jazz, Rozciąganie i Przygotowanie do Tańca. Są to techniki określane scenicznymi.
Panie, które odżywają słysząc gorące latynoskie lub orientalne rytmy powinny wybrać Salsę Solo, Taniec Brzucha, Sexy Dance, Shakira Dance, Bachatę Solo, Flamenco lub Zumbę. To są prawdziwe pewniaki, na których każda kobieta poczuje duży przypływ pozytywnej energii.

Gorące rytmy, tylko że w parach, odnajdziemy w Salsie Los Angeles, Salsie Kubańskiej, Ruedzie de Casino, w Bachacie i Kizombie oraz Tańcu Towarzyskim. Ciekawym wyborem jest również Taniec Użytkowy – szczególnie kusi on początkujące osoby, które nie chcą podpierać ścian na imprezach, wesela, balach czy też prywatkach.

Jest więc duży wybór i zapewne każdy będzie miał swój typ. Bardzo pomocne w wyborze są tzw. Dni Otwarte, które cyklicznie organizują szkoły tańca. Wówczas można przetestować wszystkie techniki bezpłatnie i bez zobowiązań.

Wybrałam kurs w parach - niestety nie udało mi się znaleźć partnera. Czy mogę na kurs tańca przeznaczony dla par przyjść sama?

Najczęściej pada odpowiedź – TAK. Często kursanci przychodzą bez partnera/partnerki i wówczas łatwo można znaleźć kogoś do pary. Poza tym na zajęciach nie tańczymy tylko z jednym partnerem – co chwila robiona jest zmiana. Dzięki temu dużo szybciej się uczymy – tańcząc z wieloma osobami. Można też odnaleźć grupę na fb "Szukam partnera / partnerki do tańca" i umieścić tam swoje ogłoszenie.

W co mam się ubrać na zajęcia?

Przy technikach, które wymagają więcej swobody ruchów (jak Jazz, Hip Hop, Taniec Współczesny, itp.) najlepsze są stroje wygodne, sportowe. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy przyjść na zajęcia w dżinsach, nie wykonamy w nich zbyt wielu ćwiczeń rozciągających i będzie nam niezbyt wygodnie.  W takich technikach jak Taniec Towarzyski czy Salsa mogą być getry lub spódnica dla pań, wygodne spodnie dla panów i koszulki nie krępujące ruchów, które pozwolą na swobodne podnoszenie rąk. np. przy wykonywaniu obrotów.

Jakie obuwie mam założyć?

Przede wszystkim trzeba przynieść ze sobą buty na zmianę (pamiętajmy, że niektóre zajęcia wymagają tego, bu położyć się na ziemi. Dlatego niezbędne jest zachowanie czystości w salach) – najlepiej niech to będzie obuwie wygodne, nie rysujące przy okazji parkietu (czyli nie posiadające czarnej, gumowej podeszwy). Oczywiście istnieje specjalne obuwie taneczne, ale nie jest ono potrzebne osobom początkującym. Wiele także zależy od techniki – w Tańcu Współczesnym, Jazzie czy preferowane są baletki, skarpetki lub bose stopy.

W wielu szkołach są też sklepiki, w których można zakupić, lub zamówić odpowiednie obuwie.

Ile czasu trwa kurs?

Jeden poziom taneczny to około 3 miesiące. Zaczynamy od poziomu Początkującego (3 miesiące), później jest poziom Średniozaawansowany (3 miesiące), Zaawansowany (3 miesiące) i Master Class (bez ograniczeń czasowych). Osoby którym łatwo przychodzi nauka lub już wcześniej tańczyły, mogą dołączać do kursów na które już trwają, na każdym poziomie.

Oddzielną kategorią są kursy typu Open - gdzie w zasadzie można dołączyć w każdej chwili, bez względu na umiejętności.

 

Co da mi taniec?

Są tysiące powodów do tańca. Dla niektórych jest to sposób na spędzanie wolnego czasu, po uczelni, po pracy. Relaks który potrafi wyczyścić naszą głowę ze złych emocji, które są wokół nas. Nasz taniec możemy wykorzystać na imprezach, prywatkach, poważnych imprezach czy nawet weselach. Dzięki tańcowi nabierzemy pewności siebie, poprawimy kondycję i stracimy zapewne trochę wagi... ;)

Ale taniec traktujmy również poważnie - każdy może sumiennie szlifować swoją technikę na kolejnych poziomach, stając się prawdziwym tancerzem. Pod okiem instruktorów w ten sposób wyrastają nowe gwiazdy taneczne, które jeżdżą na dodatkowe warsztaty, są członkami grup tanecznych, które dają pokazy na różnych imprezach. Każdy tancerz, po kilku latach nauki, i ciężkiej pracy ma szansę zostać instruktorem. Pewne też jest stwierdzenie, że każdy instruktor tańca musi być jednocześnie bardzo dobrym tancerzem i pedagogiem.

 

W podsumowaniu.

Przyznam szczerze – odpowiedzi na te wszystkie pytania, nie udało mi się uzyskać od razu przed samym rozpoczęciem kursu. Wiele spraw wyjaśniło się dla mnie dopiero w trakcie zajęć i coraz częstszego przebywania w Szkole Tańca. Złapałam ‘bakcyla”. Tańczę już kilka lat, chociaż najlepiej czuję się w technikach scenicznych. Miałam też przygodę z Salsą Solo. Mam też sporo nowych znajomych, którzy są po prostu normalni, co w dzisiejszych czasach nie jest takie proste.
Co mogę poradzić na koniec innym niezdecydowanym? Zacznijcie tańczyć! Nawet nie ważne co, bo każdy wybór w dobrej szkole tańca, będzie wyborem trafionym. Może odkryjecie siebie na nowo, jak ja :), zaczniecie się częściej uśmiechać, nabierzecie pewności siebie, a przy okazji stracicie trochę kilogramów :) To naprawdę działa...


Pozdrawiam całą ekipę UDZ i życzę samych dobrych wyborów, Ewa Tokarska