Projekt Taneczny „Przełamywanie barier” – specjalny kurs tańca w języku migowym, dla osób słabosłyszących i głuchych.
Podstawowym problemem głuchych jest komunikowanie się z ludźmi słyszącymi i funkcjonowanie w „słyszącym świecie”. Osoby głuche, lub słabosłyszące często mają także trudności z mową. Taniec jest dla nich wyjątkową okazją, do tego, by rozmawiać bez słów.
Wszyscy zastanawiają się, jak osoby głuche mogą tańczyć. Przecież nie słyszą…
Wyobraźmy sobie, że siedzimy w wyciszonym pomieszczeniu z ekranem, na którym widzimy głośnik. Widzimy, że głośnik drży od muzyki, choć tego nie słyszymy. Drgania są powtarzalne, w podobnych odstępach czasowych. To jest nasz rytm. Nie słyszymy go – ale widzimy. Podobnie na zajęciach, instruktor pokazuje i odlicza rytm i kroki.
Każdy z nas był kiedyś na imprezie, na której stał blisko głośnika. Dźwięki, które się z niego wydobywają przenoszą drgania, które z kolei czujemy w ciele. Wystarczy położyć rękę na głośniku lub po prostu stanąć obok niego i już czujemy muzykę :)
Muzykę można więc widzieć i czuć. To wystarczy do tego, by do niej tańczyć.
Kiedy zaobserwujemy grupę tańczących ludzi, nie będziemy w stanie określić, które osoby są słyszące, a które nie. W tańcu używamy głównie swojego ciała i wtedy to ono jest naszym narzędziem mowy :). Znika zupełnie bariera komunikacyjna.
Instruktor prowadzący zajęcia – Michał Krawczyk, ma odpowiednie przygotowanie. Biegła znajomość języka migowego oraz znajomość środowiska wpłynie na dużą swobodę prowadzenia tych zajęć.
Projekt „Przełamywanie barier” – to przebywanie wśród przyjaznych i otwartych ludzi, połączenie za pomocą pasji środowisk ludzi słyszących i niesłyszących, ciekawe spędzanie czasu do tego przyjemny wysiłek fizyczny, który towarzyszy tańcu – wszystko to są zalety tego wyjątkowego Kursu, skierowanego do osób słabosłyszących i głuchych.
Zapraszamy serdecznie na zajęcia.
Wywiad z instruktorem - Michałem Krawczykiem
Dlaczego taniec stał się Twoją pasją?
MK:Taniec był i nadal jest moim antidotum na szarą rzeczywistość, jest dla mnie drogą do wyrażania własnych emocji i uczuć. A tak mniej serio to uwielbiam spędzać długie godziny na salach tanecznych ;)
Skąd pomysł na prowadzenie kursu dla głuchych i słabosłyszących?
MK:Pomysł narodził się w mojej głowie już bardzo dawno... a to za sprawą mojego niesłyszącego brata bliźniaka, który jeździł ze mną na zawody taneczne i zawsze mówił, że "gdyby słyszał to też by tańczył". Ten projekt ma pomóc w urzeczywistnieniu takich marzeń.
Co Twoim zdaniem ten kurs może wnieść do życia ludzi z problemami słuchu?
MK:Podstawowym celem tych zajęć jest pomoc w przełamywaniu barier pomiędzy światem ludzi słyszących a niesłyszących, poprzez integrację ale także dodanie pewności siebie. Tańcząc nie tylko rozwijamy ciało ale przede wszystkim ducha, mamy możliwość wyrażenia wszystkich swoich emocji i pokazania kim naprawdę jesteśmy bez pomocy słów. Kursanci będą mogli ponadto poznać niesamowite środowisko tancerzy i stać się jego pełnoprawnym członkami.
Jak środowisko tancerzy odbiera świat niesłyszących?
MK:Ponieważ taniec często jest całym życiem ludzi z tego środowiska i najwspanialszą drogą na wyrażenie siebie, doskonale rozumiemy potrzebę integracji z ludźmi z problemami słuchu i podziwiamy tych którzy nie boją się wejść na tę drogę. Dlatego serdecznie zapraszamy do dołączenia do nas poprzez kurs w naszej szkole.
GRAFIK:
Aktualnie nie ma prowadzonych zajęć tej techniki. Jednak jeśli jesteś zainteresowany tym kursem, dokonaj zapisu poniżej, dzięki temu po zebraniu odpowiedniej ilości osób, poszukamy odpowiedniego terminu i uruchomimy zajęcia.